NAJEM NA CZAS NAPRAWY


   Gdy auto wykorzystywane jest do leczenia, prowadzenia własnej firmy, pracy u kogoś lub innych istotnych spraw, zostało uszkodzone w kolizji z winy innego kierowcy, prawo umożliwia ubieganie się o pokrycie kosztów wynajęcia pojazdu zastępczego przez ubezpieczyciela sprawcy kolizji. Konieczne jest wynajęcie auta podobnej klasy za średniorynkowe stawki oraz udokumentowanie, że jego brak spowoduje określone straty. Bazując na Kodeksie Cywilnym (art. 361), ubezpieczyciel, zobowiązany jest zaspokoić roszczenia poszkodowanego w takim zakresie, aby nie odczuwał on strat związanych z zaistnieniem szkody. Pokrycie kosztów naprawy auta, które zostało uszkodzone, to podstawowy obowiązek. Nie należy jednak zapominać o stratach spowodowanych brakiem auta przez kilka-, kilkanaście dni naprawy, o stratach związanych z niezałatwionymi w dniu kolizji sprawami, o czasie i pieniądzach poświęconych na likwidację szkody (dojazdy, telefony), o nerwach i utracie zdrowia, o utracie wartości naprawionego auta itd. Dlatego, pokrycie wynajmu pojazdu zastępczego nie jest żadnym przywilejem, ale obowiązkiem ubezpieczyciela.

   Ubezpieczyciele w swoim interesie zazwyczaj nie doradzają poszkodowanym wynajmu auta zastępczego lub próbują narzucać wysokość stawek lub ograniczać długość wynajmu do technologicznego czasu naprawy. Nie jest to jednak zgodne z prawem. Każdy kto wybierze naszą wypożyczalnie, która nie oferuje wygórowanych stawek, wynajmie auto na cały okres rzeczywistego unieruchomienia swojego samochodu i serwis nie będzie ociągał się z naprawą - może spać spokojnie. Nie należy przejmować się technologicznym czasem naprawy (okres faktycznej naprawy, najczęściej kilka dni gdy serwis posiada już pełną dokumentację szkody i części zamienne). Nie uwzględnia on czasu poświęconego na oględziny, przesyłanie dokumentacji i ściąganie części - coś na co nie mamy wpływu. Najważniejsze to fakt, że strata poszkodowanego spowodowana brakiem auta występuje od już chwili jego unieruchomienia do zakończenia naprawy (szkoda częściowa) lub do dnia wypłaty odszkodowania (szkoda całkowita).

   Aby sprawnie odzyskać odszkodowanie za wynajem auta zastępczego, należy przed wynajmem (najpóźniej w trakcie), poinformować ubezpieczyciela pismem o podobnej treści: "Oświadczam, że w związku z uszkodzeniem przez Państwa Klienta(kę) mojego samochodu X, który służy mi do celów zarobkowych / pracy w firmie X / dojazdu do X / leczenia itp., jestem zmuszony(a) wynająć auto zastępcze na czas naprawy." W piśmie należy podać numer sprawy (szkody) oraz krótkie uzasadnienie dlaczego brak auta będzie powodować straty. Należy uzyskać kopię złożonego pisma z datownikiem ubezpieczyciela (przy likwidacji szkody korespondencyjnie posiadać kwit nadania listu poleconego). Należy również notować sobie wszelkie istotne fakty w trakcie likwidacji szkody (kiedy wykonano konkretny telefon, co obiecano, kiedy rzeczoznawca dokonywał oględzin, kiedy serwis otrzymał dokumentację itd.), gdyż informacje te mogą być pomocne w późniejszym procesie odwoławczym.

   Z uwagi, że nasza firma posiada duże doświadczenie w zakresie wynajmu samochodów zastępczych, serdecznie zapraszamy do skorzystania z oferty tzw. "wynajmu kredytowego". W tym przypadku, należność za najem można uregulować w terminie 30 dni od jego zakończenia. W tym czasie można załatwić wszelkie formalności, otrzymać zapłatę od ubezpieczyciela i uregulować należność za najem. Przy "wynajmie kredytowym" nie ma możliwości skorzystania ze stawek promocyjnych, ale za to nie ma obowiązku wpłaty kaucji pieniężnej za wynajęte auto (znajdujące się w naprawie auto klienta może stanowić kaucję - tzw. "kaucja serwisowa"). Zapoznaj się ze stawkami na stronie CENNIK I WARUNKI i jeszcze dziś skorzystaj z usług naszej firmy!


powrót do góry